Contact Now
Tolerance : ±10%
Capacitance : 47nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±10% 47nF Polypropylene Film Through Hole,P=15mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MKP473K310A05
Model Number : MKP473K310A05
Package : Through Hole,P=15mm
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: () (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Dielectric: Polypropylene film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Reinforced flame retardant plastic case sealed with epoxy resin (UL94V-0)
  • Leads: Radial leads of tinned wire/insulation flexible wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Color: Yellow (as per dimension table)
  • Certifications: UL, VDE, ENEC, CQC, CB, KC
Technical Specifications
0.01K (10%)2750.1% (1kHz), 3.0% (100kHz)IR*C5000S (C>0.33uF)C/C10%, DF0.8% (C1uF), DF0.5% (C>1uF), IR 50%40/100/21100.612*11*5