Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 4.7nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 4.7nF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MPP472J400D01
Model Number : MPP472J400D01
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: Xiamen, China
  • Material (Dielectric): Polypropylene film
  • Material (Electrodes): Vacuum evaporated metal
  • Material (Coating): Epoxy resin (fire retardant on request)
  • Leads: Radial leads of tinned wire/insulation flexible wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
SpecificationDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance0.0047uFMeasuring frequency: 1kHz, Measuring voltage: 1V
Capacitance ToleranceJ=5%
VoltageRated Voltage1000VDC (1.6*UR Unit:VDC, 5 S at 20)
Voltage ProofNo permanent breakdown or arcing
Dissipation Factor (tangent of loss)DF0.1%(at 20, 1KHz)
Insulation ResistanceC0.33uFIR30000MMeasured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
Insulation ResistanceC0.33uFIR*C5000S
EnduranceC/C5%; DF0.4%; IR50% of the specified value1000 hours with 125% of rated voltage at 85
Climatic Catalogue40/105/21
SolderabilitySolder should cover at least 75% of the circumference of the leadSolder bath: 2355, Bath time: 2.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the body
Heat ShockC/C5% DF1.2*Solder bath: 2605, Bath time: 5.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the body
Lead Tensile StrengthNo visible damagePull: 2.2 LBS, Time: 5 sec
VibrationNo visible damageFrequency cycle: 10Hz to 55Hz and then 10Hz, Amplitude: 1.5mm in three directions, Time: 2 hours each direction (total 6 hours)
Reference StandardIEC 60384-16, GB10190
Outline Drawing472J400VDC
Dimensions (mm)W MAX12.0
Dimensions (mm)H MAX8.0
Dimensions (mm)T MAX5.0
Dimensions (mm)P 1.010.0
Dimensions (mm)D 0.050.6
Dimensions (mm)L 5.021.0
MarkingRated capacitancee.g., 472
MarkingRated voltagee.g., 400VDC
MarkingCapacitance tolerancee.g., J
MarkingManufacturer's symbolJIMSON (JS)
Storage EnvironmentTemperature30MBB not open: 24 months storage
Storage EnvironmentHumidity70%MBB not open: 24 months storage