Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 1nF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 1nF ±5% 100V Film Capacitor Polyester Through Hole P=3mm
Mfr. Part # : PEI102J100D01
Model Number : PEI102J100D01
Package : Through Hole,P=3mm
Contact Now
Product Overview
The JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD. PEI capacitor offers a capacitance range from 1nF to 10nF with a rated voltage of 100VDC. These capacitors are characterized by their small size, light weight, and low cost, making them ideal for various electronic applications. The design features direct lead welding to electrodes for reduced dissipation factor and epoxy resin vacuum-dipping for enhanced mechanical strength and humidity resistance. They are widely used in DC and pulsing circuits of radios, TV sets, and other electronic equipment, as well as in high-voltage applications like energy-saving lamps and mosquito-killer lamps.
Product Attributes
  • Brand: JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Customer:
  • Product Name: Capacitor
  • Type: PEI
  • Origin: Xiamen, China
  • Material (Dielectric): Polyester film
  • Material (Electrodes): Vacuum evaporated metal
  • Material (Coating): Epoxy resin (fire retardant on request)
  • Leads: Radial leads of tinned wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Color (Example): Green (for specific models)
  • Reference Standard: IEC384-11, SJ/T 10786-1996
Technical Specifications
Rated CapacitanceCapacitance ToleranceRated VoltageDissipation Factor (max)Insulation Resistance (min)Endurance Test (2000h @ 85C, 140% UR)Solderability (2355C, 2.00.5s)Heat Shock (2605C, 5.00.5s)Lead Tensile StrengthLead Bending StrengthVibration (10Hz-55Hz, 1.5mm amplitude)Climatic Catalogue
0.001uF (102)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21
0.0022uF (222)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21
0.0047uF (472)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21
0.0056uF (562)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21
0.0068uF (682)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21
0.01uF (103)J (5%)100VDC1.0% (1kHz, 1Vrms)30000M (Rated voltage or <100VDC, 1min @ 20C, RH65%)C/C5%; DF1%; IR50% of specified valueSolder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 sec; No visible damageLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 and returned; No visible damageNo visible damage (2h per direction, 3 directions)40/85/21