Durable Polyester Film Capacitor Jimson MEB104J063D01 for Coupling Filtering and Noise Suppression
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 100nF ±5% 63V Film Capacitor Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : MEB104J063D01
Model Number : MEB104J063D01
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: Xiamen, China
  • Color: Gray
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
Rated CapacitanceCapacitance ToleranceRated VoltageDissipation Factor (DF)Insulation Resistance (IR)Endurance (1000 hours)Climatic CatalogueSolderability Test (2355, 2.00.5 sec)Heat Shock Test (2605, 5.00.5 sec)Lead Tensile StrengthLead Bending StrengthVibration Test (10Hz-55Hz, 1.5mm amplitude)Reference Standard
0.001uF~1.5uFJ=5%, K=10%63VDC1.0% (at 1kHz, 1Vrms)C0.33uF: 5000M; C0.33uF: IR*C 3000S (at rated voltage or <100VDC, 1 min, 20, RH65%)C/C5%; DF0.20%; C0.1uF IR9000 M; C1uF IR 50% of specified value (1000 hours with 125% rated voltage at 85)40/85/21Solder should cover at least 75% of the circumference of the leadC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, Time: 5 secLoad: 1.1 LBS; Body bent 90 degrees and returnedNo visible damage (2 hours each direction, 3 directions, 6 hours total)IEC60384-2, GB7322