Capacitor Jimson MEF225K100D06 featuring epoxy resin coating and vacuum evaporated metal electrodes
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 2.2uF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 2.2uF ±10% 100V Film Capacitor Polyester Through Hole P=20mm
Mfr. Part # : MEF225K100D06
Model Number : MEF225K100D06
Package : Through Hole,P=20mm
Contact Now
Product Overview
The JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD. MEF Capacitor (2.2/4.7uF K 100VDC) offers high reliability and superior performance in low-frequency applications. Featuring a non-inductive construction and self-healing capabilities, this capacitor is ideal for filtering, noise suppression, pulse, logic, and timing circuits, as well as DC-blocking, by-passing, and signal coupling in communication equipment.
Product Attributes
  • Brand: JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Origin: Xiamen, China
  • Dielectric Material: Polyester film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Epoxy resin (fire retardant on request)
  • Leads: Radial leads of tinned wire
  • Certifications: RoHS 2.0 compliant
  • Color: Brown (as per outline drawing)
Technical Specifications
SpecificationDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance4.7uF, 2.2uFMeasuring frequency: 1kHz10%, Measuring voltage: 1Vms.max.
Capacitance ToleranceK=10%
VoltageRated Voltage100VDC1.6*UR Unit:VDC (5 S at 20)
Voltage ProofNo permanent breakdown or arcing
DF1.0%C>1.0uF Measuring frequency: 1kHz10%, Measuring voltage: 1Vms.max.
Insulation ResistanceC0.33uFIR15000MMeasured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
C0.33uFIR*C3000S
EnduranceC/C8%1000 hours with 125% of rated voltage at 85.
DF0.30% (C1uF); DF0.5% (C1uF)
IR50% of the specified value;
Climatic Catalogue40/85/21
SolderabilitySolder coverage75% of the circumference of the leadSolder bath: 2355, Bath time: 2.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
AppearanceNo visible damage
Heat ShockC/C5%Solder bath: 2605, Bath time: 5.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
DF1.2*specified value
Lead Tensile StrengthNo visible damagePull: 2.2 LBS, Time: 5 sec
VibrationAppearanceNo visible damageFrequency cycle: 10Hz to 55Hz and then 10Hz, Amplitude: 1.5mm in three directions, Time: 2 hours each direction with a total of 6 hours