Durable polyester film capacitor Jimson MEA224J630D01 suitable for communication and control systems
Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 220nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 220nF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MEA224J630D01
Model Number : MEA224J630D01
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Origin: Xiamen
  • Dielectric Material: Polyester film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Mylar tape out wrap, epoxy resin seal
  • Leads: Solder-plated copper-clad wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
ParameterDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance0.22uFMeasuring frequency: 1kHz10%; Measuring voltage: 1Vrms.max.
Capacitance ToleranceJ=5%
VoltageRated voltage630VDC1.6*UR Unit:VDC (5 S at 20)
Voltage Proof
Dissipation Factor (tangent of loss)()DF0.8% (C1.0uF)
DF1.0% C>1.0uF
Measuring frequency: 1kHz10%; Measuring voltage: 1Vrms.max.
Insulation ResistanceC0.33uF IR15000M
C0.33uF IR*C3000S
measured at rated voltage or less than 100VDC 1 minute at 20and RH65%
EnduranceC/C8%; DF0.30% (C1uF); DF0.50% (C1uF)
IR 50%of the specified value;
1000 hours with 125% of rated voltage at 85.
Climatic Catalogue40/105/21
Solder AbilitySolder should cover at least 75% of the circumference of the leadsolder bath : 2355; bath time: 2.00.5 sec; speed: 256 mm/sec; depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Heat ShockC/C5% DF1.2*solder bath : 2605; bath time: 5.00.5 sec; speed: 256 mm/sec; depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Lead Tensile StrengthPull2.2 LBS; time: 5 sec
Lead Bending StrengthLoad of lead1.1 LBS
VibrationFrequency cycle: from 10Hz to 55Hz and then 10Hz; Amplitude: 1.5mm in three directions; Time: 2 hours each directions with a total of 6 hours
Reference StandardIEC384-2 grade 1; SJ/T 10873-1996
DimensionsW(MAX)21.0 mm
DimensionsH(MAX)12.0 mm
DimensionsT(MAX)7.0 mm
DimensionsD0.8 mm0.05
DimensionsL40.0 mm5.0
MarkingCapacitance224
MarkingVoltage630VDC