Contact Now
Tolerance : ±10%
Capacitance : 33nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±10% 33nF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MRC333K300A06
Model Number : MRC333K300A06
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: Xiamen, China
  • Certifications: CQC, EN132400, UL 1283
  • Color: Yellow (lead color)
  • RoHS Compliant: Yes
Technical Specifications
ParameterDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance0.033uFMeasuring frequency: 1kHz, Measuring voltage: 1V
Capacitance ToleranceK=10%
Insulation ResistanceIR15000M (for C0.33uF) / IR*C5000S (for C0.33uF)Measured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
EnduranceC/C10%; DF0.8% (C1uF) / DF0.5% (C>1uF); IR50% of the specified value1000 hours with 125% of rated voltage at 85
VoltageRated Voltage300VAC4.3*UR Unit:VDC (1 minute at 20)
Voltage ProofNo permanent breakdown and arcing
ResistanceResistance Value120
ConstructionDielectricPolypropylene film
ConstructionElectrodesVacuum evaporated metal
ConstructionLeadsTinned Wire or polyvinylchloride(PVC)insulation stranded copper wire
ConstructionResistance TypeNon-Inductive, high pulse resistor
ConstructionTerminal ContactElectrically welded
SolderabilitySolder CoverageAt least 75% of the circumference of the leadSolder bath: 2355, bath time: 2.00.5 sec, speed: 256 mm/sec, depth: 1.5+0.5/-0mm from the body
Heat ShockCapacitance ChangeC/C5%Solder bath: 2605, bath time: 5.00.5 sec, speed: 256 mm/sec, depth: 1.5+0.5/-0mm from the body
Heat ShockDF1.2*specified valueSolder bath: 2605, bath time: 5.00.5 sec, speed: 256 mm/sec, depth: 1.5+0.5/-0mm from the body
Lead Tensile StrengthStrengthPull: 2.2 LBSTime: 5 sec
VibrationAmplitude1.5mm in three directionsFrequency cycle: 10Hz to 55Hz and then 10Hz, Time: 2 hours each direction
Reference StandardStandardIEC 60384-14, EN60384-14
DimensionsW18.0mm0.5mm
DimensionsH12.0mm0.5mm
DimensionsT6.0mm0.5mm
DimensionsP14.0mm1.0mm
Dimensionsd0.6mm0.05mm
DimensionsL3.8mm0.5mm