Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 4.7uF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 4.7uF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MPA475J400D01
Model Number : MPA475J400D01
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Dielectric: Polypropylene film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Mylar tape wrap with epoxy resin seal
  • Leads: Tin-plated copper-clad steel or copper wire
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
ModelRated Capacitance (uF)Capacitance ToleranceRated Voltage (VDC)DielectricDissipation Factor (DF) @ 1kHz, 1VInsulation Resistance (IR*C)Lead MaterialDimensions (L*H*T mm)Lead Diameter (d mm)