Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 3.3nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 3.3nF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MPP332J400D01
Model Number : MPP332J400D01
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: Xiamen, China
  • Manufacturer: / JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Product Type: Capacitor
  • Category: MPP
  • Dielectric: Polypropylene film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Epoxy resin (fire retardant on request)
  • Leads: Radial leads of tinned wire/insulation flexible wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Color: Brown
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
Parameter Description Value Test Conditions
Capacitance Rated Capacitance 0.0033uF Measuring frequency: 1kHz10%; Measuring voltage: 1Vrms.max.
Capacitance Tolerance J=5%
Voltage Rated voltage 400VDC 1.6*UR (5 S at 20)
Voltage proof No permanent breakdown or arcing
Insulation resistance IR30000M (for C0.33uF); IR*C5000S (for C0.33uF) Measured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
Endurance C/C5%; DF0.4%; IR50% of the specified value 1000 hours with 125% of rated voltage at 85.
Climatic catalogue 40/105/21
Solder ability Solder should cover at least 75% of the circumference of the lead Solder bath: 2355; Bath time: 2.00.5 sec; Speed: 256 mm/sec; Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Heat shock C/C5%; DF1.2*. Capacitor appearance without visible damage after test. Solder bath: 2605; Bath time: 5.00.5 sec; Speed: 256 mm/sec; Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Lead tensile strength Appearance without damage Pull: 2.2 LBS; Time: 5 sec
Vibration Appearance without visible damage Frequency cycle: from 10Hz to 55Hz and then 10Hz; Amplitude: 1.5mm in three directions; Time: 2 hours each direction with a total of 6 hours