Capacitor Jimson MEB334J063D01 Polyester Film Type for Pulse Circuits Coupling and Noise Suppression
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 330nF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 330nF ±5% 63V Film Capacitor Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : MEB334J063D01
Model Number : MEB334J063D01
Package : Through Hole,P=5mm
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Color: Gray
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
0.001uF~1.5uFJ=5%, K=10%63VDCPolyester film≤1.0% (at 1kHz, 1Vrms)C≤0.33uF: ≥5000MΩ; C>0.33uF: IR*C ≥3000SΔC/C≤5%; ΔDF≤0.20%; IR ≥50% of specified value (C≤0.1uF: IR≥9000MΩ) for 1000 hours at 85 with 125% rated voltage.40/85/21Solder bath: 235℃±5℃, 2.0±0.5 sec, 25±6 mm/sec, 1.5+0.5/-0mm depth. Solder should cover at least 75% of the circumference of the lead.ΔC/C≤±5%, DF≤1.2*specified value. Solder bath: 260℃±5℃, 5.0±0.5 sec, 25±6 mm/sec, 1.5+0.5/-0mm depth.2.2 LBS, 5 sec1.1 LBS, capacitor body bent 90 degrees and returned to original position.Frequency cycle: 10Hz to 55Hz to 10Hz, Amplitude: 1.5mm in three directions, Time: 2 hours each direction (total 6 hours).IEC60384-2, GB7322