Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 150nF
Dielectric Material : Polyester
Description : 150nF ±5% 63V Film Capacitor Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : MEB154J063D01
Model Number : MEB154J063D01
Package : Through Hole,P=5mm
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Color: Gray
  • Certifications: RoHS 2.0 compliant
Technical Specifications
CapacitorMEB0.001uF~1.5uFJ=5%, K=10%63VDC1.0% (at 1kHz, 1Vrms)C0.33uF: 5000M; C0.33uF: IR*C3000S (at rated voltage or <100VDC, 1 min, 20, RH65%)5.0 mm2.2 LBS (5 sec)1.1 LBS