Capacitor Jimson MEB473J063D01 Polyester Film Type for Pulse Circuits Coupling and Noise Suppression
Contact Now
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 47nF ±5% 63V Film Capacitor Polyester Through Hole P=5mm
Mfr. Part # : MEB473J063D01
Model Number : MEB473J063D01
Package : Through Hole,P=5mm
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Dielectric Material: Polyester film
  • Electrode Material: Vacuum evaporated metal
  • Leads: Radial leads of tinned wire
  • Color: Gray
  • Certifications: RoHS 2.0
Technical Specifications
Rated CapacitanceCapacitance ToleranceRated VoltageDissipation Factor (DF)Insulation Resistance (IR)Endurance (1000 hrs @ 85, 125% UR)Climatic CatalogueSolderability (2355, 2.00.5s)Heat Shock (2605, 5.00.5s)Lead Tensile StrengthLead Bending StrengthVibration (10Hz-55Hz, 1.5mm Amplitude)Reference Standard