Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 470nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 470nF Polypropylene Film Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MPP474J450D01
Model Number : MPP474J450D01
Product Attributes
  • Brand: JIMSON ELECTRONICS (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Origin: Xiamen, China
  • Color: Brown
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
ParameterDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance0.47uFMeasuring frequency: 1kHz, Measuring voltage: 1V
Capacitance ToleranceJ=5%
VoltageRated Voltage450VDC1.6*UR Unit:VDC (5 S at 20)
Voltage ProofWithstand VoltageNo permanent breakdown or flashover
Insulation Resistance (IR)C0.33uF: IR30000M
C0.33uF: IR*C5000S
Measured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
EnduranceC/C5%; DF0.4%; IR50% of the specified value1000 hours with 125% of rated voltage at 85.
Climatic Catalogue40/105/21
SolderabilitySolder should cover at least 75% of the circumference of the leadSolder bath: 2355, bath time: 2.00.5 sec, speed: 256 mm/sec, depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Heat ShockC/C5% DF1.2*Solder bath: 2605, bath time: 5.00.5 sec, speed: 256 mm/sec, depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body. No visible damage after test.
Lead Tensile StrengthNo damage2.2 LBSTime: 5 sec
VibrationNo visible damageFrequency cycle: 10Hz to 55Hz and then 10Hz, Amplitude: 1.5mm in three directions, Time: 2 hours each direction (total 6 hours)
Reference StandardIEC 60384-16, GB10190
Construction - DielectricPolypropylene film
Construction - ElectrodesVacuum evaporated metal
Construction - CoatingEpoxy resin, fire retardant on request
Construction - LeadsRadial leads of tinned wire/insulation flexible wire
Construction - Terminal contactElectrically welded
FeaturesHigh stability of capacitance and DF versus temperature and frequency
FeaturesLow DF and high IR
FeaturesNon-inductive and self-healing
FeaturesVery small inherent temperature rise
ApplicationGeneral resonance circuit
ApplicationWidely used in DC pulse, high frequency and low current circuit
ApplicationFor connection in series with power supply
ApplicationFor capacitive divider power supply
DimensionsCAPBrown18.0mm (MAX)
DimensionsW14.0mm (MAX)
DimensionsH7.5mm (MAX)
DimensionsT15.0mm (1.0)
DimensionsD0.8mm (0.05)
DimensionsL3.8mm (0.5)
Caution - Soldering SuggestionMaximum Soldering Temperature2704S (Pre-heating: 105, 1min)
Storage ConditionsTemperature30Humidity 70% (MBB not open: 24 months storage)