Contact Now
Tolerance : ±10%
Capacitance : 100nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±10% 100nF Polypropylene Film Through Hole,P=15mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MKP104K275A09
Model Number : MKP104K275A09
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON
  • Origin: () (XIAMEN) CO.,LTD.
  • Dielectric: Polypropylene film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Reinforced flame retardant plastic case sealed with epoxy resin (UL94V-0)
  • Leads: Radial leads of tinned wire/insulation flexible wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Certifications: UL, VDE, ENEC, CQC, CB, KC
  • Compliance: RoHS 2.0
Technical Specifications
SpecificationDescriptionValueTest Conditions
CapacitanceRated Capacitance0.01-3.3uFMeasuring frequency: 1kHz, Measuring voltage: 1Vrms
Capacitance ToleranceCapacity ErrorK=10%
VoltageRated Voltage275-310VAC
Voltage ProofWithstand Voltage4.3*UR Unit:VDC (1 minute at 20)No permanent breakdown or arcing
Dissipation FactorLoss TangentDF0.1% (at 20, 1KHz)Measuring frequency: 1kHz, Measuring voltage: 1Vrms
Dissipation FactorLoss TangentDF3.0% (at 20, 100KHz)Measuring frequency: 100kHz, Measuring voltage: 1Vrms
Insulation ResistanceIRC0.33uF: IR15000MMeasured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
Insulation ResistanceIR*CC0.33uF: IR*C5000SMeasured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%
EnduranceC/C10%, DF0.8% (C1uF)1000 hours with 125% of rated voltage at 85
EnduranceDF0.5%;(C>1uF)1000 hours with 125% of rated voltage at 85
EnduranceIR 50% of the specified value1000 hours with 125% of rated voltage at 85
Climatic Catalogue40/100/21From 85 up to 105 with derating voltage (1.25%/)
Solder abilitySolder coverageAt least 75% of the circumference of the leadSolder bath: 2355, Bath time: 2.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the body
Heat shockC/C5% DF1.2*Solder bath: 2605, Bath time: 5.00.5 sec, Speed: 256 mm/sec, Depth: 1.5+0.5/-0mm from the bottom of the bodyCapacitor appearance should be free from visible damage after test
Lead tensile strengthPull: 2.2 LBS, Time: 5 secNo visible damage
VibrationFrequency cycle: 10Hz to 55Hz and then 10Hz, Amplitude: 1.5mm in three directions, Time: 2 hours each direction (total 6 hours)No visible damage