capacitor Jimson MEA335K250D01 suitable for automatic control systems and frequency modulation uses
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 250V
Capacitance : 3.3uF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Dielectric Material : Polyester
Description : 3.3uF ±10% 250V Film Capacitor Polyester Through Hole D16.5xL32mm
Mfr. Part # : MEA335K250D01
Model Number : MEA335K250D01
Package : Through Hole,D16.5xL32mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Dielectric: Polyester film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Mylar tape with epoxy resin sealing
  • Leads: Solder-plated copper-clad wire
  • Terminal Contact: Electrically welded
  • Certifications: RoHS 2.0 Compliant
Technical Specifications
Rated CapacitanceCapacitance ToleranceRated VoltageDissipation Factor (DF)Insulation Resistance (IR)Endurance (1000h @ 85C, 125%UR)Climatic CatalogueSolder Ability (2355, 2.00.5s)Heat Shock (2605, 5.00.5s)Lead Tensile StrengthLead Bending StrengthVibration (10-55Hz, 1.5mm amplitude)Reference Standard
0.1uF~10uFK=10%250VDC0.8% (C1.0uF), 1.0% (C>1.0uF) @1kHz, 1VrmsC0.33uF: 15000M; C0.33uF: IR*C3000S @rated voltage or 100VDC, 1min, 20, RH65%C/C8%; DF0.30% (C>1uF), 0.50% (C1uF); IR 50% of specified value40/85/21Solder covers 75% of lead circumferenceC/C5%, DF1.2*specified value; No visible damagePull: 2.2 LBS, 5 secNo damage (Load: 1.1 LBS)No visible damage (6 hours total)IEC384-2 grade 1; SJ/T 10873-1996