Contact Now
Tolerance : ±5%
Capacitance : 220nF
Dielectric Material : Polypropylene Film
Description : ±5% 220nF Polypropylene Film Through Hole,P=15mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MPC224J630A01
Model Number : MPC224J630A01
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: JIMSON (JS)
  • Origin: Xiamen, China
  • Dielectric: Polypropylene film
  • Electrodes: Vacuum evaporated metal
  • Coating: Reinforced flame retardant plastic case sealed with epoxy resin (UL94V-0)
  • Leads: Radial leads of tinned wire/insulation flexible wire
  • Terminal Contact: Electrically welded (arc spot welding)
  • Marking Method: UV ink or laser engraving
  • Certifications: UL94V-0 (for coating)
  • Reference Standards: IEC 60384-16, GB10190
Technical Specifications
DescriptionValueTest Conditions
Capacitance0.01-60uFMeasuring frequency: 1kHz10%, Measuring voltage: 1Vrms.max.
J=5% / K10%Capacitance tolerance
Voltage250-2000VDCRated voltage
1.6*U (1 minute at 20)Voltage proof (no permanent breakdown or flashover)
Dissipation factor (tangent of loss)DF0.1% (C<10uF) / DF0.2% (C10uF)at 20, 1KHz, 1Vrms.max.
Insulation resistanceIR30000MC0.33uF, measured at rated voltage or less than 100VDC, 1 minute at 20 and RH65%