High Impact Strength Capacitor NDF CBB21-334J-100V Suitable for Pulse High Current and AC Conditions
Contact Now
Capacitance : 330nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 100V
Description : 330nF Film Capacitor ±5% 100V Through Hole P=7.5mm
Mfr. Part # : CBB21-334J-100V
Model Number : CBB21-334J-100V
Package : Through Hole,P=7.5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (DAFU)
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Certifications: GB2693, IEC384-1, GB10190, SJ/T10353
Technical Specifications
Model Capacitance (uF) Rated Voltage (VDC) Dissipation Factor (DF) at 100KHz (%) Tolerance (%) Pitch (P0.5MM) Lead Diameter (d0.05MM) Max Length (L Max MM) Max Height (H 1MM) Max Width (W 1MM) Max Thickness (T 1MM) Temperature Range () Insulation Resistance (MF) Dielectric Strength (VDC)
CBB21-334J-100V 0.33 100 0.3 5 7.5 0.5 25 8.0 9.0 3.0 -40~+85 3000 1.6UR (5S)
Additional Technical Data
Parameter Requirement Test Method
Tangent of Loss Angle (tg) 0.30% (1KHz, 1V) IEC384-1
Insulation Resistance (IR) C0.33F, 10000M; C0.33F, 3000MF UR500V, 100V charge; UR500V, 500V charge (1min)
Solderability 90% above tinning area Solder pot method Ta, 2605, 2.00.5S