electronic capacitor CHAMPION SMEC103J100M1 designed for dc blocking coupling and low pulse circuits
Contact Now
Description : Through Hole,P=5mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : SMEC103J100M1
Model Number : SMEC103J100M1
Package : Through Hole,P=5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: (Guangdong Quanpeng Electronics Technology Co., Ltd.)
  • Origin: China
  • Material: Metallized Polyester Film
  • Case: Plastic (UL94 V-0), Epoxy Resin Filled
  • Certifications: UL94 V-0 (for case material)
Technical Specifications
ParameterValueDetails/Conditions
General Specifications
Model SeriesCL71P=5.0mm
Reference StandardGB/T 7332 (IEC 60384-2)
Climatic Category55/125/56
Rated Temperature85
Operating Temperature Range-55125(DC voltage derating factor is 1.25%/ for 85125)
Rated Voltage (UR)63V, 100V, 250V, 400V, 630V, 1000V
Capacitance Range0.001F2.2 F
Capacitance Tolerance5% (J), 10% (K), 20% (M)
Withstand Voltage1.5UR (5s)
Dissipation Factor (tan)0.01001KHz (205, 1V)
Dissipation Factor (tan)0.015010KHz (205, 1V)
Insulation Resistance (IR)15000 MFor CR0.33 F
Insulation Resistance Measurement Voltage10V1VFor 10VUR100V
Insulation Resistance Measurement Voltage100V15VFor 100V
Insulation Resistance Measurement Voltage500V50VFor UR630V
Insulation Resistance (RC)5000SFor 0.33F
Insulation Resistance (RC)1000 SFor CR1.0 F
UR (V)dv/dt (V/ S)
63/10075
250100
Features
ConstructionNon-inductive structure, metallized polyester film
Size & WeightWide capacitance range, small volume, light weight
ReliabilityGood self-healing, long life
EnclosurePlastic case (UL94 V-0), epoxy resin filled
Main Applications
DC blocking, bypassing, coupling, filtering, low-pulse circuits
Product Code Structure
ExampleSMEC 104 J 0100 M2
ComponentsMaterialMEC=Polyester
Capacitance Code104 = 100nF = 0.1F
Capacitance ToleranceJ=5%, K=10%
Rated Voltage063=63V, 100=100V, 250=250V, 400=400V, 630=630V
Case CodeM1=7.2*6.5*2.5, M2=7.2*7.5*3.5, M3=7.2*9.5*4.5, M4=7.2*10*5, M5=7.2*11*6
Dimensions (mm) and Part Numbers (Example: 63Vdc)