Surface Mount Polymer Multi Layer Capacitor Rubycon 50MU152KY11608 RoHS Compliant Non Polar Device
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 1.5nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±10% 50V 1.5nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0603 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 50MU152KY11608
Model Number : 50MU152KY11608
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance, Lead free reflow soldering is available
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Mounting Type: Surface-mounted device
  • Soldering: Flow soldering is available, Lead free reflow soldering is available
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K) , 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
Capacitance Range 0.000122F (101226)
Permissible Current for Frequency (Example: 16Vdc) See chart (graphical data)