Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 16V 47nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0603 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16MU473MY11608
Model Number : 16MU473MY11608
Package : 0603
  • Mounting Type: Surface-mounted device
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance
  • C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
  • C0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
  • 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof
  • 130% of the rated voltage for 1 second to 5 seconds. Nothing abnormal shall be found.