Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 4.7uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Acrylic
Description : ±20% 16V 4.7uF -55℃~+125℃ Acrylic 1812 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16MU475MC14532
Model Number : 16MU475MC14532
Package : 1812
Contact Now
MU Series Polymer Multi-Layer Capacitors
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU Series
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)