Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 330nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±10% 63V 330nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic SMD3225 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU334KB13225
Model Number : 63MU334KB13225
Package : SMD3225
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance C 0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C > 0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
130% of the rated voltage for 1 to 5 seconds (no abnormality found).