Surface Mounted Polymer Multi Layer Capacitors Rubycon 63MU333MZ22012 Capacitance And Voltage Range
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 33nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 63V 33nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0805 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU333MZ22012
Model Number : 63MU333MZ22012
Package : 0805
Product Attributes
  • Brand: MU series
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering: Lead-free reflow soldering available, Flow soldering available
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)