Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 3.3uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 50V 3.3uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic SMD,5.7x5mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 50MU335MD15750
Model Number : 50MU335MD15750
Package : SMD,5.7x5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage) for C>0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage); C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)