Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 220pF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±10% 63V 220pF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0805 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU221KZ12012
Model Number : 63MU221KZ12012
Package : 0805
Product Attributes
  • Brand: Rubycon (implied by distributor information)
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitor
  • Compliance: RoHS
  • Soldering: Lead-free reflow soldering available, Flow soldering available
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) MAX 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
(For 100Vdc and 200Vdc, specific conditions apply: 130% of rated voltage for 1 to 5 seconds)