Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 1nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 63V 1nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0805 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU102MZ12012
Model Number : 63MU102MZ12012
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering: Lead-free reflow soldering available, Flow soldering available
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance
  • C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
  • C0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
  • 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof
  • 130% of the rated voltage for 1 second to 5 seconds. Nothing abnormal shall be found.
Capacitance Range
  • 1663Vdc: 0.000122F (101226)
  • 100Vdc: 0.0010.1F (102104)
  • 200Vdc: 0.00010.1F (101104)