Wide Range Capacitance Polymer Capacitors Rubycon 35MU106KD35750 for Various Electronic Applications
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 10uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Acrylic
Description : 10uF ±10% 35V Film Capacitor Acrylic 5750
Mfr. Part # : 35MU106KD35750
Model Number : 35MU106KD35750
Package : 5750
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering: Lead-free reflow soldering available, Flow soldering available
  • Polarity: Non-polar capacitor
Technical Specifications
Item Characteristics Details
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc (Also includes 100Vdc and 200Vdc in specific tables)
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage) (For C 0.1F: 3000M or more; For C > 0.1F: 300MF or more)
Capacitance Range 0.000122F (101226) (Specific ranges vary by rated voltage)
Chip Sizes 1608 (1.6x0.8mm), 2012 (2.0x1.25mm), 3216 (3.2x1.6mm), 3225 (3.2x2.5mm), 4532 (4.5x3.2mm), 5750 (5.7x5.0mm), 3245 (3.2x4.5mm)
Standard Sizes & Part Numbers (Examples) Rated Voltage: 16Vdc Capacitance: 0.047F
Size: 1.6x0.8mm