Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 1.5uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Acrylic
Description : ±20% 16V 1.5uF -55℃~+125℃ Acrylic 1206 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16MU155MA23216
Model Number : 16MU155MA23216
Package : 1206
  • Construction: Surface-mounted device
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)