Surface Mounted Device Polymer Multi Layer Capacitors Rubycon 25MU225MB23225 for Electronic Circuits
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 2.2uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 25V 2.2uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic SMD3225 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 25MU225MB23225
Model Number : 25MU225MB23225
Package : SMD3225
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU series
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
  • Compliance: RoHS compliance
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K) , 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)