Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Acrylic
Description : ±10% 25V 100nF -55℃~+125℃ Acrylic 0805 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 25MU104KZ22012
Model Number : 25MU104KZ22012
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU Series
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering: Lead free reflow soldering is available, Flow soldering is available
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Voltage Proof 150% of the rated voltage for 1 minute OR 175% of the rated voltage for 1 to 5 seconds. (No abnormalities shall be found). For 200Vdc, 130% of the rated voltage for 1 to 5 seconds. (No abnormalities shall be found).