Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 10uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 25V 10uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic SMD,5.7x5mm Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 25MU106MD15750
Model Number : 25MU106MD15750
Package : SMD,5.7x5mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
  • Compliance: RoHS compliance
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) MAX 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof 150% of rated voltage for 1 minute or 175% for 1-5 seconds (no abnormality)