RoHS compliant polymer multi layer capacitors Rubycon 16MU225MB23225 designed for electronic devices
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 2.2uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 16V 2.2uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic SMD3225 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16MU225MB23225
Model Number : 16MU225MB23225
Package : SMD3225
  • Mounting Type: Surface-mounted device
  • SPICE Model Availability: Provided on the company website for simulation and circuit design.
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
For C 0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
For C > 0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof 150% of rated voltage for 1 minute or 175% of rated voltage for 1 to 5 seconds.
For 130% of rated voltage for 1 to 5 seconds (for specific conditions).