Polymer Multi Layer Capacitors Rubycon 50MU331KY11608 non polar type for electronic circuit designs
Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 50V
Capacitance : 330pF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±10% 50V 330pF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0603 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 50MU331KY11608
Model Number : 50MU331KY11608
Package : 0603
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
  • Polarity: Non-polar capacitor
Technical Specifications
Item Characteristics Details
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc (Also lists 100Vdc, 200Vdc in other sections)
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage) for C > 0.1F; 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage) for C 0.1F (Note: A value of 300MF or more is also listed for C > 0.1F)