Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 4.7uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : 4.7uF ±10% 35V Film Capacitor Metallized Acrylic 1812
Mfr. Part # : 35MU475KC44532
Model Number : 35MU475KC44532
Package : 1812
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
  • Compliance: RoHS compliance
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K) , 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)