Contact Now
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Acrylic
Description : ±10% 63V 150nF -55℃~+125℃ Acrylic 1206 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU154KA13216
Model Number : 63MU154KA13216
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU Series
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Mounting Type: Surface-mounted device
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering available, Flow soldering available
  • Compliance: RoHS compliance
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C0.1F: 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
C0.1F: 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
130% of the rated voltage for 1 to 5 seconds.