Non Polar Polymer Capacitors Rubycon 35MU225MC14532 Designed for Lead Free Reflow and Flow Soldering
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 2.2uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 35V 2.2uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 1812 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 35MU225MC14532
Model Number : 35MU225MC14532
Package : 1812
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
Technical Specifications
-55+125 1663Vdc 10% (K), 20% (M) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less) 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)