Multi Layer Polymer Capacitors Rubycon 63MU223MZ12012 with Capacitance Tolerance and Voltage Ratings
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 63V
Capacitance : 22nF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 63V 22nF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 0805 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 63MU223MZ12012
Model Number : 63MU223MZ12012
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Compliance: RoHS compliance
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Soldering: Lead free reflow soldering is available, Flow soldering is available
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (MAX) 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Insulation Resistance (C0.1F) 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Insulation Resistance (C0.1F) 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof (for 130%) 130% of the rated voltage for 1 second to 5 seconds.