Polymer Multi Layer Capacitors Rubycon 16MU106MC44532 Surface Mounted Device with Stable Performance
Contact Now
Tolerance : ±20%
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 10uF
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Dielectric Material : Metallized Acrylic
Description : ±20% 16V 10uF -55℃~+125℃ Metallized Acrylic 1812 Thin Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : 16MU106MC44532
Model Number : 16MU106MC44532
Package : 1812
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MU
  • Product Type: Polymer Multi-Layer Capacitors
  • Construction: Surface-mounted device (SMD)
  • Polarity: Non-polar capacitor
  • Compliance: RoHS compliance
  • Soldering Compatibility: Lead-free reflow soldering, Flow soldering
Technical Specifications
Item Characteristics
Category Temperature Range -55+125
Rated Voltage Range 1663Vdc
Capacitance Tolerance 10% (K), 20% (M)
Dissipation Factor (tan) MAX 1.5% or less (1kHz20%, 5Vrms or less)
Insulation Resistance 1000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Insulation Resistance (C0.1F) 3000M or more (After 1 minute application of rated voltage)
Insulation Resistance (C0.1F) 300MF or more (After 1 minute application of rated voltage)
Voltage Proof (130%) 130% of the rated voltage for 1 to 5 seconds. No abnormalities shall be found.
Capacitance Range (16-63Vdc) 0.000122F (101226)
Capacitance Range (100Vdc) 0.0010.1F (102104)
Capacitance Range (200Vdc) 0.00010.1F (101104)