Contact Now
Capacitance : 4.7uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 16V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 2.9Ω
Tolerance : ±20%
Description : 4.7uF ±20% 16V Tantalum Capacitors 2.9Ω 1411
Mfr. Part # : 293D475X0016B2TE3
Model Number : 293D475X0016B2TE3
Package : CASE-B-3528-21(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Sprague
  • Product Line: TANTAMOUNT
  • Case Type: Molded Case
  • Grade: Standard Industrial Grade
  • Certifications: Meets EIA-535-BAAC, Qualified to EIA-717, Moisture Sensitivity Level 1
  • Termination Options: 100% matte tin standard, tin/lead available
  • Material Compliance: Refer to www.vishay.com/doc?99912 for definitions
Technical Specifications
Capacitance RangeCapacitance ToleranceVoltage RatingOperating TemperatureCase CodesTermination
0.10 F to 1000 F± 5 %, ± 10 %, ± 20 %4 VDC to 75 VDC-55 °C to +125 °C (voltage derating required above 85 °C)A, B, C, D, EMatte tin, Tin/lead
Capacitance (μF)Case CodeVoltage RatingMax. DCL at +25 °C (μA)Max. DF at +25 °C 120 Hz (%)Max. ESR at +25 °C 100 kHz (Ω)Max. Ripple 100 kHz IRMS (A)