Contact Now
Capacitance : 100uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 20V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 600mΩ
Tolerance : ±10%
Description : 100uF ±10% 20V Tantalum Capacitors 600mΩ 2917
Mfr. Part # : 293D107X9020D2TE3
Model Number : 293D107X9020D2TE3
Package : CASE-D-7343-31(mm)
  • Brand: Vishay Sprague
  • Product Line: TANTAMOUNT
  • Case Type: Molded Case
  • Grade: Standard Industrial Grade
  • Terminations: 100 % matte tin standard, tin/lead available
  • Certifications: Meets EIA-535-BAAC, Qualified to EIA-717
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Optical Character Recognition Qualified
  • Compliant Terminations
  • Material Categorization: Defined at www.vishay.com/doc?99912
Technical Specifications
0.10 F to 1000 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)A, B, C, D, EMatte tin, Tin/lead
Capacitance (F)Case CodeVoltage Rating (VDC)Max. DCL @ +25 C (A)Max. DF @ +25 C 120 Hz (%)Max. ESR @ +25 C 100 kHz ()Max. Ripple Current 100 kHz IRMS (A)