Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 16V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 2.9Ω@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 10uF ±20% 16V Tantalum Capacitors 2.9Ω@100kHz 1206
Mfr. Part # : TMCMA1C106MTRF
Model Number : TMCMA1C106MTRF
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Polytech
  • Terminations: 100% matte tin
  • Certifications: Qualified to EIA-717
  • MSL Level: 1
  • Material Categorization: Refer to www.vishay.com/doc?99912 for definitions of compliance.
  • Halogen-free: Available as a special order (not applicable for E case).
Technical Specifications
Capacitance (F)Case CodeVoltage RatingPart NumberMax. DCL at +25 C (A)Max. DF at +25 C, 120 Hz (%)Max. ESR at +25 C, 100 kHz ()Max. Ripple, 100 kHz IRMS (A)