Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors VISHAY 293D106X9063E2TE3 Molded Case Industrial Grade
Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 63V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) :
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 63V Tantalum Capacitors 1Ω 2917
Mfr. Part # : 293D106X9063E2TE3
Model Number : 293D106X9063E2TE3
Package : CASE-E-7343-43(mm)
  • Brand: Vishay Sprague
  • Case Type: Molded Case
  • Termination Options: 100 % matte tin standard, tin/lead available
  • Certifications: Meets EIA-535-BAAC, Qualified to EIA-717, Moisture Sensitivity Level 1
  • Material Categorization: Defined at www.vishay.com/doc?99912
Technical Specifications
0.10 F to 1000 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)A, B, C, D, EMatte tin, Tin/lead
Standard Ratings
Capacitance (F)Case CodePart NumberMax. DCL at +25 C (A)Max. DF at +25 C 120 Hz (%)Max. ESR at +25 C 100 kHz ()Max. Ripple 100 kHz IRMS (A)Voltage Rating