Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors VISHAY 293D106X06R3B2TE3 Molded Case Industrial Grade
Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 6.3V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 2.9Ω
Tolerance : ±20%
Description : 10uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 2.9Ω 1411
Mfr. Part # : 293D106X06R3B2TE3
Model Number : 293D106X06R3B2TE3
Package : CASE-B-3528-21(mm)
  • Brand: Vishay Sprague
  • Case: Molded
  • Terminations: 100% matte tin standard, tin/lead available
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Certifications: Meets EIA-535-BAAC, Qualified to EIA-717
  • Material Categorization: Defined at www.vishay.com/doc?99912
Technical Specifications
0.10 F to 1000 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)A, B, C, D, EMatte tin, Tin/lead