Contact Now
Capacitance : 22uF
Voltage Rating : 6.3V
Equivalent Series Resistance(ESR) : 5.9Ω@100kHz
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Tolerance : ±20%
Description : 22uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 5.9Ω@100kHz 0805
Mfr. Part # : TMCP0J226MTRF
Model Number : TMCP0J226MTRF
Package : 0805
Contact Now
Product Overview
Vishay Polytech TMCP series are solid tantalum surface mount chip capacitors featuring a molded case and an 0805 size. These capacitors are designed for high-density packaging and are compatible with automatic pick-and-place equipment. They offer a capacitance range from 0.1 F to 47 F with voltage ratings from 2.5 VDC to 25 VDC. The series is qualified to EIA-717 and suitable for industrial, audio/visual, and general-purpose applications.
Product Attributes
  • Brand: Vishay Polytech
  • Certifications: EIA-717
  • Terminations: 100 % matte tin
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Material Categorization: Halogen-free (special order)
Technical Specifications
Capacitance (F)Voltage Rating (VDC)ToleranceCase CodePart NumberMax. DCL at 25 C (A)Max. DF at 25 C, 120 Hz (%)Max. ESR at +25 C, 100 kHz ()Max. Ripple, 100 kHz IRMS (A)