Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 25V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 450mΩ
Tolerance : ±20%
Description : 10uF ±20% 25V Tantalum Capacitors 450mΩ 2312
Mfr. Part # : 593D106X0025C2TE3
Model Number : 593D106X0025C2TE3
Package : CASE-C-6032-28(mm)
Contact Now
Vishay Sprague 593D TANTAMOUNT™ Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Vishay Sprague
  • Series: 593D
  • Type: TANTAMOUNT™, Molded Case, Low ESR
  • Terminations: 100 % matte tin standard, tin/lead available
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Compliance: Meets EIA-535-BAAC mechanical and performance requirements; Qualified to EIA-717
  • Material Categorization: For definitions of compliance, see www.vishay.com/doc?99912
Technical Specifications
Capacitance Range Capacitance Tolerance Voltage Rating Operating Temperature Case Codes Features
0.47 F to 680 F 5 %, 10 %, 20 % 4 VDC to 50 VDC -55 C to +125 C A, B, C, D, E Low ESR, High ripple current capability, 100 % Surge Current Tested (C, D, E Case Sizes)
Case Code EIA Size L [mm] W [mm] H [mm] P [mm] TW (MIN.) [mm] TH (MIN.) [mm]
A 3216-18 3.2 0.20 1.6 0.20 1.6 0.20 0.80 0.30 1.2 0.10 0.70
B 3528-21 3.5 0.20 2.8 0.20 1.9 0.20 0.80 0.30 2.2 0.10 0.70
C 6032-28 6.0 0.30 3.2 0.30 2.5 0.30 1.3 0.30 2.2 0.10 1.0
D 7343-31 7.3 0.30 4.3 0.30 2.8 0.30 1.3 0.30 2.4 0.10 1.0
E 7343-43 7.3 0.30 4.3 0.30 4.0 0.30 1.3 0.30 2.4 0.10 1.0
Capacitance (F) Case Code Voltage Rating (VDC) Max. DCL at +25 C (A) Max. DF at +25 C 120 Hz (%) Max. ESR at +25 C 100 kHz () Max. Ripple 100 kHz IRMS (A)
15 A 4 0.6 6 1.500 0.22
22 A 4 0.9 6 1.500 0.22
33 A 4 1.3 6 1.500 0.22
33 B 4 1.3 6 0.500 0.41
47 A 4 1.9 14 0.800 0.31
47 B 4 1.9 6 0.500 0.41
68 B 4 2.7 6 0.500 0.41
68 C 4 2.7 6 0.275 0.63
100 B 4 4.0 8 0.450 0.43
100 C 4 4.0 6 0.225 0.66
150 B 4 6.0 14 0.500 0.41
150 C 4 6.0 12 0.250 0.66
150 D 4 6.0 8 0.150 1.00
220 C 4 8.8 8 0.200 0.74
220 D 4 8.8 8 0.150 1.00
330 D 4 13.2 8 0.150 1.00
470 D 4 18.8 10 0.125 1.10
470 E 4 18.8 10 0.100 1.28
680 E 4 27.2 12 0.100 1.28
10 A 6.3 0.6 6 2.000 0.19
15 A 6.3 0.9 6 2.000 0.19
22 A 6.3 1.3 6 2.000 0.19
22 B 6.3 1.3 6 0.600 0.38
33 A 6.3 2.0 14 0.800 0.31
33 B 6.3 2.0 6 0.600 0.38
47 B 6.3 2.8 6 0.550 0.39
47 C 6.3 2.8 6 0.300 0.61
68 B 6.3 4.1 6 0.550 0.39
68 C 6.3 4.1 6 0.275 0.63
100 B 6.3 6.0 15 0.500 0.41
100 C 6.3 6.0 6 0.250 0.66
100 D 6.3 6.0 6 0.140 1.04
150 C 6.3 9.0 8 0.200 0.74
150 D 6.3 9.0 8 0.125 1.10
150 E 6.3 9.0 8 0.100 1.28
220 D 6.3 13.2 8 0.100 1.22
220 E 6.3 13.2 8 0.100 1.28
330 D 6.3 19.8 8 0.125 1.10
330 E 6.3 19.8 8 0.100 1.28
470 E 6.3 28.2 10 0.100 1.28
4.7 A 10 0.5 6 3.000 0.16
6.8 A 10 0.7 6 3.000 0.16
10 A 10 1.0 6 2.000 0.19
15 A 10 1.5 6 2.000 0.19
15 B 10 1.5 6 0.700 0.35
22 A 10 2.2 8 1.500 0.22