Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 16V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) :
Tolerance : ±20%
Description : 10uF ±20% 16V Tantalum Capacitors 3Ω 1206
Mfr. Part # : 293D106X0016A2TE3
Model Number : 293D106X0016A2TE3
Package : CASE-A-3216-18(mm)
  • Brand: Vishay Sprague
  • Certifications: EIA-535-BAAC, EIA-717
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Terminations: 100 % matte tin standard, tin/lead available
Technical Specifications
0.10 F to 1000 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)A, B, C, D, EMatte tin, Tin/lead
Capacitance (F)Case CodeVoltage Rating (VDC)Max. DCL at +25 C (A)Max. DF at +25 C 120 Hz (%)Max. ESR at +25 C 100 kHz ()Max. Ripple 100 kHz IRMS (A)