Contact Now
Capacitance : 100uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 6.3V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 1.8Ω@100kHz
Tolerance : ±20%
Description : 100uF ±20% 6.3V Tantalum Capacitors 1.8Ω@100kHz 1206
Mfr. Part # : TMCMA0J107MTRF
Model Number : TMCMA0J107MTRF
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Polytech
  • Terminations: 100 % matte tin
  • Qualified to: EIA-717
  • MSL Level: 1
  • Material Categorization: Available (refer to www.vishay.com/doc?99912 for definitions)
  • Packaging: 7" reel, cathodes close to perforation side (TR)
  • Lead Finish: Lead (Pb)-free terminations (F)
  • Halogen-free: Available on special order (not applicable for E case)
Technical Specifications
Capacitance (F)Case CodePart NumberVoltage Rating (VDC)Max. DCL @ +25 C (A)Max. DF @ +25 C, 120 Hz (%)Max. ESR @ +25 C, 100 kHz ()Max. Ripple, 100 kHz IRMS (A)