Contact Now
Capacitance : 2.2uF
Voltage Rating : 25V
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 3.8Ω@100kHz
Tolerance : ±10%
Description : 2.2uF ±10% 25V Tantalum Capacitors 3.8Ω@100kHz CASE-B-3528-21(mm)
Mfr. Part # : 293D225X9025B2TE3
Model Number : 293D225X9025B2TE3
Package : CASE-B-3528-21(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Sprague
  • Product Line: TANTAMOUNT
  • Case Type: Molded Case
  • Certifications: EIA-535-BAAC, EIA-717
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Termination Options: 100% matte tin standard, tin/lead available
  • Material Compliance: Refer to www.vishay.com/doc?99912 for definitions
Technical Specifications
Product SeriesCase CodeEIA SizeCapacitance RangeCapacitance ToleranceVoltage Rating (VDC)Operating Temperature (C)Max. DCL at +25C (A)Max. DF at +25C 120 Hz (%)Max. ESR at +25C 100 kHz ()Max. Ripple 100 kHz IRMS (A)