Contact Now
Capacitance : 10uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 50V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 800mΩ@100kHz
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 50V Tantalum Capacitors 800mΩ@100kHz CASE-D-7343
Mfr. Part # : 293D106X9050D2TE3
Model Number : 293D106X9050D2TE3
Package : CASE-D-7343-31(mm)
  • Brand: Vishay Sprague
  • Product Line: 293D
  • Case Type: Molded
  • Termination: 100% matte tin standard, tin/lead available
  • Material Categorization: Refer to www.vishay.com/doc?99912 for definitions
Technical Specifications
0.10 F to 1000 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 75 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above 85 C)A, B, C, D, E, (F - not explicitly listed but implied by case code structure)Matte Tin, Tin/Lead