Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors VISHAY 593D107X9010D2TE3 with Low ESR and Molded Case
Contact Now
Capacitance : 100uF
Current - Leakage : -
Voltage Rating : 10V
Ripple Current : -
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 100mΩ
Tolerance : ±10%
Description : 100uF ±10% 10V Tantalum Capacitors 100mΩ CASE-D-7343
Mfr. Part # : 593D107X9010D2TE3
Model Number : 593D107X9010D2TE3
Package : CASE-D-7343-31(mm)
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Vishay Sprague
  • Case: Molded case available in five case codes
  • Terminations: 100 % matte tin standard, tin/lead available
  • Certifications: Qualified to EIA-717
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • Material Categorization: Compliant with www.vishay.com/doc?99912 for definitions of compliance
Technical Specifications
Capacitance RangeCapacitance ToleranceVoltage RatingOperating TemperatureCase Codes
0.47 F to 680 F 5 %, 10 %, 20 %4 VDC to 50 VDC-55 C to +125 C (voltage derating required above +85 C)A, B, C, D, E